На допомогу батькам

Небезпечні ігри для дітей в інтернеті

«Керівники небезпечних груп в Інтернеті грають на бажанні дітейбути особливими, зробити щось незвичайне і азартне.Цей азарт може закінчитися невинно, а може мати незворотні наслідки.А деякі підлітки цього реально не розуміють…»

П.Дмитрієвський, психолог

Які діти в групі ризику?

У групі ризику - діти, яких не навчили або не створили достатньо умов для самореалізації, творчості, пустощів. У деяких підлітків вирує особливо багато збудження і азарту. Їх потрібно знайомити з «екстремальними», але безпечними видами дозвілля: скеледр, картинг, пейнтбол, секція боротьби.

До суїцидальних думок більшою мірою схильні діти, у яких не розвинений навик звернення за допомогою.

Як батькам помітити, що дитиназнаходиться у ризикованій групі соцмережі?

1. Безпричинна зміна поведінки: від спокоюдо нервування. Чи був агресивним, задерикуватим, а став підкреслено ввічливим.
  2. Порушення сну: сонливість або, навпаки, безсоння.
  3. Зневажливе ставлення до своєї зовнішності: перестає вмиватися, чистити зуби, неохайно одягається.
  4. Надто багато часу проводить у “ВКонтакте”: можливо, раптово почала буквально в ньому жити. Публікація на своїй сторінці похмурих образів або цитат, пов'язаних зі смертю. Приєдналася до спільнот: “Кити пливуть вгору”, “Розбуди мене о 4:20”, f57, f58, “Тихий будинок”, “Ріна”, “Няпока”, “Море китів”, “50 днів до мого …” Захоплено і повсюдно малює метеликів, китів, єдинорогів або на тілі з’явилися порізи, видряпані лезом на шкірі цифри, кити.
  5. Дитина раптом стала незвично замкнутою.
  6. Відмічається сповільненість темпу мови, монотонність.
  7. Дії, які можна трактувати як прощання: незвичні розмови про любов до батьків, роздаровування улюблених речей друзям.

Що робити батькам?

Перевірити себе, чи давно ви з дитиною перебували у невимушеному спілкуванні. Якщо давно - запланувати щось спільне бешкетне, приємне. Нехай цей галас стане приводом поговорити по душах і зізнатися в тому, яке важливе місце син або дочка займають у вашому серці.

Поставте дитині нейтральне питання: мовляв, чув/ла, що зараз є така гра «Синій кит» і послухайте, що вона вам розповість. Якщо в оповіданні повно деталей, про які не пишуть в мережі, є ризик, що вона уже в грі. Також має насторожити, якщо вона веде розмову про подружку, яка бере участь в грі: цілком імовірно, що вона каже неправду і грає сама.

Якщо ви запідозрили, що дочка або син таки в небезпечному співтоваристві, психолог не радить забирати телефон, відключати інтернет: підліток, якщо захоче, завжди знайде гаджет і доступ в мережу. “Чим більше обмежувати – тим більше способів обійти заборони знайдеться, – пояснює експерт. – Краще переглядайте телефони і сторінки в соціальних мережах, але так, щоб дитина не дізналась про це. Такі ігри – той випадок, коли вторгнення в приватне життя виправдано”.

Не нагнітати, а поговорити з дитиною, тому що є абсолютна різниця, коли дитина бачить інформацію в інтернеті чи по телевізору, або чує її від батьків. Попереджати дитину про те, що вона може побачити такі групи і навіть зайти на них, але це небезпечно. Обговорити (а не забороняти) те, що у дитини не повинно бути в друзях людей, яких вона не знає в реальному житті.

Крім того, необхідно створити всі умови для того, щоб дитина змогла відкритися, бо їй потрібні мама і тато, їх любов і увага. І при цьому важливо пам’ятати - у підлітка багато тривог і напруги. Відразу говорити про них вона не стане. Має пройти час, щоб вона виявилася готовою до такої розмови. Почніть з простого: “Давай разом відпочинемо”, “Як же ми давно не були в кіно” і т.д.

Дата останньої зміни 28 Червня 2019