КАРАНТИН 2020: ЯК НЕ ВПАСТИ В ДЕПРЕСІЮ ТА ЗБЕРІГАТИ СПОКІЙ

На допомогу батькам


Що робити батькам з підлітками, які нічого не хочуть…


Удома з дітьми під час карантину? Візьміть до уваги декілька ідей

З 12 березня 2020 року в закладах освіти — тритижневий карантин. Як провести час із користю для батьків і дітей? Як підтримати пізнавальний інтерес і розвивати самостійність школярів? Які використовувати форми і методи взаємодії, щоб довготривале перебування дітей вдома не лише не стало тягарем для дорослих, а й принесло максимум користі?

Емоційний фон вдалого поєднання дистанційного навчання і відпочинку залежить, передусім, від уміння дорослих організувати і гарно змотивувати діяльність наших дітей. Перш за все, дітям слід пояснити, що карантин – це зовсім не канікули, а вимушені заходи безпеки. Що час перебування вдома передбачає опрацювання певного обсягу матеріалу з усіх предметів з метою полегшення у майбутньому надолуження пропущеного. Обов’язково зробити акцент на тому, що дорослі (батьки чи старші брати і сестри) допомагатимуть їм і радітимуть успіхам. І найголовніше, разом із дитиною виробити і прийняти правила щодо режиму дня, а саме: час і місце роботи, міра допомоги, методи контролю, способи заохочення і, у разі недотримання правил, обмеження.

Зупинимось коротко на деяких моментах.

1. Процес дистанційного навчання має бути систематичним, дозованим і контрольований дорослими. Міра втручання і допомоги дорослих залежить від рівня сформованості навичок самостійної організації праці школяра. Чим старшою є дитина, тим більше самостійності має проявляти. Наприклад, якщо першокласник переважну більшість завдань виконує під керівництвом і з допомогою дорослого, то до четвертого класу міра його самостійності значно розширюється і ми лише допомагаємо у разі потреби, а не весь час знаходимось поряд і контролюємо процес. Адже одне із основних завдань початкової школи – навчити учнів вчитися самостійно. Тому, якщо ваш школяр у п’ятому чи шостому класі і досі не може без вашого втручання самостійно організувати робоче місце і почати працювати, варто замислитись над причинами такої безпорадності.

2. Будьте послідовними та намагайтесь дотримуватись прийнятих домовленостей. Оскільки процеси вольової регуляції сучасного підростаючого покоління розвиваються повільніше, діти часто схильні до ухиляння від … та застосування маніпулятивних дій. Так вони нас випробовують, перевіряють і, тим самим, пристосовуються до життя. Тому, лише спокійний, але впевнений тон розмови, який не містить лекції і дорікань, може переконати дитину в тому, що буде саме так, як домовились, а не інакше.

3. Не забувайте про заохочення і маленькі радощі, вони творять дива! Мова йде про радість успіхам дитини, вболівання за її невдачі, підтримку і підбадьорення, готовність знайти час і допомогти, проникнутись емоційним станом і побути поруч. Пам’ятайте: дитина старається тоді, коли результат її праці небайдужий найближчим для неї людям.

4. Обов’язково проводьте час разом! Стрімкий темп життя, зайнятість дорослих, залежність від гаджетів та інші фактори значно обмежують час і якість спілкування батьків і дітей. Все це негативно впливає на цілісний розвиток особистості дитини, оскільки недостатність уваги значимих людей породжує низку проблем. Тому, вдало організований і проведений разом час не лише сприятиме налагодженню і підтримці гарних стосунків між близькими людьми, а й забезпечить базові потреби підростаючого покоління. Це може бути не лише спільний відпочинок (гра, прогулянка, читання книги, перегляд телепередач з наступним обговоренням тощо), а й трудова діяльність (прибирання оселі, готування їжі, миття посуду і т. ін.) чи просто спілкування у родинному колі.

Бажаю здоров’я, позитиву та успіхів!

Практичний психолог В. В. Рихтер

Небезпечні ігри для дітей в інтернеті

«Керівники небезпечних груп в Інтернеті грають на бажанні дітейбути особливими, зробити щось незвичайне і азартне.Цей азарт може закінчитися невинно, а може мати незворотні наслідки.А деякі підлітки цього реально не розуміють…»

П.Дмитрієвський, психолог

Які діти в групі ризику?

У групі ризику - діти, яких не навчили або не створили достатньо умов для самореалізації, творчості, пустощів. У деяких підлітків вирує особливо багато збудження і азарту. Їх потрібно знайомити з «екстремальними», але безпечними видами дозвілля: скеледр, картинг, пейнтбол, секція боротьби.

До суїцидальних думок більшою мірою схильні діти, у яких не розвинений навик звернення за допомогою.

Як батькам помітити, що дитиназнаходиться у ризикованій групі соцмережі?

  1. Безпричинна зміна поведінки: від спокоюдо нервування. Чи був агресивним, задерикуватим, а став підкреслено ввічливим.
  2. Порушення сну: сонливість або, навпаки, безсоння.
  3. Зневажливе ставлення до своєї зовнішності: перестає вмиватися, чистити зуби, неохайно одягається.
  4. Надто багато часу проводить у “ВКонтакте”: можливо, раптово почала буквально в ньому жити. Публікація на своїй сторінці похмурих образів або цитат, пов'язаних зі смертю. Приєдналася до спільнот: “Кити пливуть вгору”, “Розбуди мене о 4:20”, f57, f58, “Тихий будинок”, “Ріна”, “Няпока”, “Море китів”, “50 днів до мого …” Захоплено і повсюдно малює метеликів, китів, єдинорогів або на тілі з’явилися порізи, видряпані лезом на шкірі цифри, кити.
  5. Дитина раптом стала незвично замкнутою.
  6. Відмічається сповільненість темпу мови, монотонність.
  7. Дії, які можна трактувати як прощання: незвичні розмови про любов до батьків, роздаровування улюблених речей друзям.

Що робити батькам?

Перевірити себе, чи давно ви з дитиною перебували у невимушеному спілкуванні. Якщо давно - запланувати щось спільне бешкетне, приємне. Нехай цей галас стане приводом поговорити по душах і зізнатися в тому, яке важливе місце син або дочка займають у вашому серці.

Поставте дитині нейтральне питання: мовляв, чув/ла, що зараз є така гра «Синій кит» і послухайте, що вона вам розповість. Якщо в оповіданні повно деталей, про які не пишуть в мережі, є ризик, що вона уже в грі. Також має насторожити, якщо вона веде розмову про подружку, яка бере участь в грі: цілком імовірно, що вона каже неправду і грає сама.

Якщо ви запідозрили, що дочка або син таки в небезпечному співтоваристві, психолог не радить забирати телефон, відключати інтернет: підліток, якщо захоче, завжди знайде гаджет і доступ в мережу. “Чим більше обмежувати – тим більше способів обійти заборони знайдеться, – пояснює експерт. – Краще переглядайте телефони і сторінки в соціальних мережах, але так, щоб дитина не дізналась про це. Такі ігри – той випадок, коли вторгнення в приватне життя виправдано”.

Не нагнітати, а поговорити з дитиною, тому що є абсолютна різниця, коли дитина бачить інформацію в інтернеті чи по телевізору, або чує її від батьків. Попереджати дитину про те, що вона може побачити такі групи і навіть зайти на них, але це небезпечно. Обговорити (а не забороняти) те, що у дитини не повинно бути в друзях людей, яких вона не знає в реальному житті.

Крім того, необхідно створити всі умови для того, щоб дитина змогла відкритися, бо їй потрібні мама і тато, їх любов і увага. І при цьому важливо пам’ятати - у підлітка багато тривог і напруги. Відразу говорити про них вона не стане. Має пройти час, щоб вона виявилася готовою до такої розмови. Почніть з простого: “Давай разом відпочинемо”, “Як же ми давно не були в кіно” і т.д.

Кiлькiсть переглядiв: 1108

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26 м. Житомир

Адреса закладу: м. Житомир, проспект Миру 59
Контактний номер: 0412-416-400
E-mail ZOSH_26@ukr.net

© "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №26 м. Житомира", 2011-2016.

Всі права захищені. Повне або часткове відтворення або розмноження будь-яким способом матеріалів, розміщених на сайті дозволяється тільки із зазначенням авторства і наявного та активного гіперпосилання на сайт http://school26.edukit.zt.ua

Дата останньої зміни 14 Червня 2020

Цей сайт безкоштовний!