Шкільна бібліотека


Національний тиждень читання 2023


Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Вірю в майбутнє твоє, Україна!»


Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023


Літературні смаколики для дітей


Електронні версії підручників

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

Режим роботи бібліотеки

До 152-річниці від дня народження Лесі Українки

Книжкова виставка до 93-річниці від дня народження В. Нестайка

Літературні дати лютого

Бібліотечний урок у 4 класі

Літературні дати грудня

День пам'яті жертв голодомору

Майстер-клас "Веселі ідеї"

Книжкова виставка «Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм»

Дата з календаря

Відомі земляки

Бібліотечне краєзнавство

Книжкова виставка

Цікаве про книги

Найпопулярніша книга України

Акція "Подаруй книгу бібліотеці"

Віршовані рекомендації заходів обережності при COVID-19 для учнів початкових класів

10 онлайн-бібліотек, де можна скачати та почитати книги українською

15 фактів про читання та книги, які потрібно знати

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек "Шкільна бібліотека - центр творчого розвитку дитини"


Бібліотека – це скарбниця всіх багатств людську духу Г. Лейбніц

Сьогодні школу неможливо уявити без сучасного інформаційного простору, який створюється бібліотекою. Робота шкільної бібліотеки загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №26 м. Житомира у І семестрі 2017/18 навчального року була спрямована на забезпечення потреб навчально-виховного процесу, виконання планових завдань, надання систематичної допомоги учням в опануванні знаннями з інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, поширення інтересу до рідного краю та передбачала співпрацю з педагогічним колективом над проблемною темою школи: «Забезпечення якості та результативності навчально-виховного процесу на основі використання інноваційних методик та технологій».

Основними напрямками роботи і завданнями шкільної бібліотеки в І семестрі 2017-2018 навчального року були:

  • - здійснення бібліотечно-інформаційного, культурно-просвітницького забезпечення навчально-виховного процесу;
  • - використання комплексних методів і форм пропаганди літератури, визначення читацьких інтересів школярів;
  • - складання рекомендаційних, бібліографічних та інформаційних списків літератури;
  • - охоплення бібліотечно-бібліографічними заняттями та консультаціями всього учнівського та вчительського колективу, навчання читачів вільно використовувати всі інформаційні ресурси бібліотеки (ДБА);
  • - створення умов для розвитку особистості дитини;
  • - виховання у молодого покоління потреби в систематичному читанні та шанобливого ставлення до книги;
  • - задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотеки;
  • - збереження фонду шкільних підручників;
  • - поповнення матеріально-технічної бази бібліотеки.

Для здійснення планових завдань були використані різні форми роботи та проведені заплановані заходи.

Протягом семестру було організовано тематичні книжкові полиці та виставки літератури: «Читаємо українську книгу», «Книги-ювіляри 2017 року», до 110-ї річниці О. Ольжича «Жити повно, широко і скоро…», до Дня незалежності України «Україно! Ти моя молитва», «Ювіляри нашого краю», «Свята моєї Батьківщини», до Дня Українського козацтва, до місячника шкільних бібліотек «Спортивні перемоги – перемоги здоров’я», до Дня української писемності та мови «Мово рідна, слово рідне», до роковин Голодомору «Пам'ять про Голодомор», до Всеукраїнського уроку «Права людини» «Закон. Мораль. Право» та інші.

  • - З 1 по 31 жовтня проведено місячник шкільних бібліотек за окремим планом;
  • - протягом семестру для учнів 2-х класів проведено 3 екскурсії до шкільної бібліотеки;
  • - з учнями 4-В класу взяли участь у квесті «Я люблю рідне місто»,
  • -організованому до Дня міста бібліотечною філією № 8 ЦБС;
  • - організовано оглядову екскурсію по місту, яка була проведена заслуженим журналістом України Г. Мокрицьким для 4-В класу;
  • - проведено екскурсію до «Музею пожежної охорони» з учнями 7-Б класу;
  • - для учнів 2-3-х класів проведено бібліотечні уроки: «Знайомство з бібілотекою», «Структура книги», «Періодичні видання для дітей», «Як вибрати книгу в бібліотеці», «Структура різних джерел інформації», «Звідки до нас прийшла книга» та інші.

Метою цих уроків є формування в учнів вмінь і навичок самостійного, свідомого читання книг. Учні вчаться орієнтуватися у різноманітних джерелах інформації та долучатися до використання довідкової літератури.

На допомогу користувачам проводились огляди літератури, інформаційні хвилинки біля книжкових виставок: «Я люблю читати», «Мандруємо з книгою», «Нові надходження літератури», «Читаємо українську книгу»;

  • - бібліотекарями систематично надавались бібліографічні довідки, тематику яких визначають події в країні, знаменні дати, а також теми домашніх завдань учнів з шкільних предметів.

З метою залучення дітей до читання, вивчення інтересів налагоджено співпрацю зІ шкільними та публічними бібліотеками міста.

З учнями 5-Б класу відвідали захід «Приборкай Книжкозавра» у міському філіалі № 8. Бібліотекарями філіалу було організовано зустріч з патрульними поліцейськими міста;

  • - відбулась творча зустріч учнів та вчителів з поетесою нашого краю Людмилою Коваль;
  • - оформлено бібліотечний стенд «10 не можна В. Сухомлинського»;
  • - до Дня української писемності та мови спільно з бібліотекарем обласної дитячої бібліотеки проведено гру «Мовознавча мандрівка» з учнями 6-Г класу;
  • - проведено вікторину «Що я знаю про здоровий спосіб життя»;
  • - відбувся відкритий захід «Сім чудес Житомира»;
  • - літературне лото «В гості до казок Г.Х.Андерсена»;
  • - проведено творчий портрет «Андерсен нашого часу» до 110-річниці А. Ліндгрен;
  • - поновлено роботу бібліотечного активу, який складається з читачів, що частіше від інших відвідують бібліотеку. Діти цікавляться не тільки книгами, а й справами бібліотекаря і завжди готові прийти на допомогу.


Інформаційне забезпечення учнів та вчителів відбувалосяшляхом проведення оглядів нових надходжень книг та підручників, складанням рекомендаційних списків літератури, висвітленням інформації на стендах бібліотеки та на шкільному сайті.

На початку навчального року проведено значну роботу по забезпеченню вчителів та учнів навчальними підручниками. Протягом І семестру навчальний процес було забезпечено підручниками на 95%.

Контрольні показники бібліотеки за І семестр 2017/18 н. р.:

  • - книговидача - 2708 прим.;
  • - загальна кількість відвідувань - 2125 читачів;
  • - середня щоденна кількість відвідувань - 27 читачів.

Всього у І семестрі 2017/18 н. р. зареєстровано 982 читача. Із них 880 учнів, 82 учителя, 20 співробітників.

Якість роботи бібліотекаря залежить від повноцінно сформованого фонду, оперативного його відображення і всебічного розкриття в довідково-пошуковому апараті. Щоб належно виконувати свої функції, перш за все бібліотека повинна мати відповідні ресурси.

Книжковий фонд нашої бібліотеки складається з навчальної, художньої, пізнавальної, науково-популярної, довідкової, методичної літератури.

Склад книжкового фонду бібліотеки станом на 01.01.2018 р.

Загальний фонд бібліотеки складає 35773 примірники. Із них:

  • - основний фонд складає 11748 примірників;
  • - фонд підручників складає 24025 примірників.

Інформаційне забезпечення учнів та вчителів відбувалосяшляхом проведення оглядів нових надходжень книг та підручників, складанням рекомендаційних списків літератури, висвітленням інформації на стендах бібліотеки та на шкільному сайті.

На початку навчального року проведено значну роботу по забезпеченню вчителів та учнів навчальними підручниками. Протягом І семестру навчальний процес було забезпечено підручниками на 95%.

У 2017 році у фонд шкільної бібліотеки надійшло:

  • - підручників – 2411 прим.
  • - художніх книг, подарованих учнями школи, - 92 прим.
  • - книг, закуплених за макулатурні кошти - 91 прим.

Списано 5272 примірники підручників.

Стелажі з основним книжковим фондом розміщено в читальній залі. Тому є вільний доступ для користувачів.

Найактивніші читачі - це учні молодших класів.

Улюблені полички наших читачів : « Казковий дивосвіт», «Герої улюблених книг», «Мандруємо з книгою», «Я люблю читати», «Ключик до країни знань».

Читачів середнього та старшого шкільного віку в основному цікавить література за програмою, науково-популярні видання, енциклопедії та довідники.

У читальній залі до послуг дітей різноманітні добірки літератури, які допомагають підготуватися до уроків, цікаво і корисно провести час.

Читальна зала поєднана з абонементом, в якому відокремлені стелажі з фондом для різних вікових груп. Тут учні мають змогу вибирати книги самостійно.

Організовують роботу зав. бібліотекою Мажар Катерина Володимирівна та бібліотекар Куліковська Галина Миколаївна.

Бібліотекарями ведеться робота по залученню школярів до книг, формуванню моральних та естетичних цінностей у дітей. Учні знайомляться з необхідним мінімумом бібліотечно-бібліографічних знань.


Галереї "Життя бібліотеки "

Для виконання цих завдань використовуються всі інформаційні ресурси та різні форми роботи з учнями. Такі як: книжкові виставки, бібліотечні уроки, бесіди, огляди літератури, вікторини, анкетування, ігри, усні журнали, зустрічі з письменниками, диспути, екскурсії та інші.

Для повного задоволення інформаційних потреб вчителів, учнів і батьків ведеться робота з удосконалення і розширення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, поповнюється і редагується алфавітний, систематичний каталоги та тематичні картотеки. Протягом року поповнюються матеріалами тематичні папки.

Інформаційне забезпечення учнів та вчителів відбувається шляхом складання інформаційних списків, проведення консультацій, оглядів літератури, постійно діючих книжкових виставок: «Україна – наш спільний дім», «Краю мій, гордість моя», «У пам’яті навіки збережу», «Мово рідна, слово рідне…», «Краса землі моєї України» та інші. Створено стенди «Голос бібліотеки», «Живи, книго!», «Кращі читачі бібліотеки», «Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм».

Кожного року складається «Календар літературних та пам’ятних дат Житомирщини».

За допомогою бесід, опитувань, аналізу читацьких формулярів проведено моніторинг дослідження читацьких інтересів та читацької активності учнів молодшої та середньої ланки. За результатами аналізу визначено, що інтереси учнів не зазнали значних змін, а показники читацької активності збільшились. Результати моніторингу представлені діаграмою, на якій видно, що 50% від загальної кількості запитів - читають оповідання про дітей, природу, тварин та казки, 30% - пригоди, фантастику, детективи та поезію, 20% - науково-популярна, пізнавальна та довідкова література. Діаграма.

Важливе місце в популяризації читання, займає Тиждень дитячої книги, який щорічно проводиться бібліотекою в березні. Під час Тижня з дітьми організовуються різні заходи: це і турніри, різні ігри, інтелектуальні змагання, виставки, диспути, усні журнали, вікторини, екскурсії та інше.

З метою залучення дітей до читання, вивчення інтересів, розширення світогляду, розкриття творчих здібностей, покращення бібліотечного обслуговування дітей налагоджено співпрацю між шкільними та публічними бібліотеками міста.

Бібліотека нашої школи багато років співпрацює з Житомирською обласною бібліотекою для дітей. Насамперед ми організовуємо екскурсії до бібліотеки серед учнів 5 – 9 класів. Діти знайомляться з відділом обслуговування та читальним залом, сектором мистецтв, Інтернет - центром, відділом дошкільників та сектором зберігання.

У читальному залі обласної дитячої бібліотеки проходить значна кількість різноманітних масових заходів, до яких запрошують учнів нашої школи. Це літературні вечори, святкування ювілейних і пам'ятних дат, презентації творчих виставок, конкурсів тощо.

Книжковий фонд бібліотеки систематизовано та розставлено на полицях згідно з таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК).

На жаль, основний фонд нашої бібліотеки не задовольняє сьогоднішні запити учнів-читачів, які значно подорослішали, тому одним з напрямків діяльності нашої бібліотеки став пошук нових шляхів комплектування. Воно проводиться із ряду джерел - централізоване комплектування з міського бібколектора, через методичний кабінет управління освіти та науки, подаровані видання, передплата періодичних видань.

Певне поповнення фонду передбачено за рахунок благодійних акцій: “Подаруй книгу бібліотеці ”, в якій беруть участь школярі, вчителі та батьки.

Крім книжкових надбань, бібліотека забезпечена комп'ютером, принтером та СД програвачем.

Зважаючи на те, що спостерігається зниження інтересу до читання і взагалі до користування бібліотекою, варто заохочувати до читання періодичних видань, які, користуються більшим попитом, ніж книги.

Фонд періодичних видань в бібліотеці формується за кошти школи. Бібліотекою організовано передплату 14 періодичних видань. Періодичні видання являються одним із джерел пошуку інформації та задоволення читацьких запитів, тому для користувачів оформлено пам'ятку “Як читати газети та журнали”.

Протягом навчального року ведеться робота з шкільним бібліотечним активом. Діти із задоволенням виконують будь-яку роботу. Активістами було проведено рейди-перевірки підручників, робота по ремонту книг та підручників, здійснена допомога по обслуговуванню молодших школярів та інше.

Свою діяльність бібліотека спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їхнього світогляду, реальну допомогу кожній дитині в задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів.

Таким чином, наша бібліотека, як центр духовного становлення особистості:

- сприяє успішному засвоєнню учнями навчальних програм;

- формує духовну культуру та ціннісні орієнтації школярів;

- розвиває творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси школярів.

Кiлькiсть переглядiв: 5510

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Ліцей № 26 міста Житомира

Адреса закладу: м. Житомир, проспект Миру 59
Контактний номер: 0412-416-400
E-mail ZOSH_26@ukr.net

© "Ліцей №26 міста Житомира", 2011-2024.

Всі права захищені. Повне або часткове відтворення або розмноження будь-яким способом матеріалів, розміщених на сайті дозволяється тільки із зазначенням авторства і наявного та активного гіперпосилання на сайт http://school26.edukit.zt.ua

Дата останньої зміни 12 Березня 2024

Цей сайт безкоштовний!